عکاسی چهره در نور خورشید

نویسنده:مرتضی جان بخش
بسیار پیش می‌آید که می‌خواهیم از چهره‌ی دوست یا فرزند خود در نور خورشید عکاسی کنیم. نور خورشید هر چند بسیار پرارزش است اما شرایط آن به ویژه زوایای تابش و رنگ آن در طی روز تغییرات عمده‌ای می‌کند. از این رو ممکن است باعث ثبت چهره‌ای زیبا و طبیعی در شرایطی و یا چهره‌ای زشت و غیرطبیعی در شرایط دیگر شود. برای آن که عکسی زیبا به دست آوریم، باید به هنگام عکاسی از چهره‌ در نور خورشید به چند نکته‌ی بسیار مهم توجه کنیم:
نکته‌ی نخست: انتخاب زمان مناسب برای عکاسی
زاویه‌ی تابش خورشید در طی روز تغییرات زیادی می‌کند. خورشید در ساعات طلوع و غروب کاملاً مایل، قبل و بعد از ظهر نسبتاً مایل و هنگام ظهر کاملاً عمود به زمین می‌تابد. اگر از چهره‌ی ثابتی در ساعات مختلف روز چند عکس ثبت کنیم، نتیجه کاملاً متفاوت خواهد بود. در ساعاتی که خورشید کاملاً یا نسبتاً مایل به زمین می‌تابد،(چنانچه وضعیت استقرار چهره نسبت به خورشید مناسب باشد) چهره بُعدی طبیعی و جلوه‌ای زیبا در عکس خواهد داشت اما در ساعاتی که خورشید عمود به زمین می‌تابد، چهره در عکس بُعدی غیرطبیعی و جلوه‌ای زشت پیدا خواهد کرد. پس به عنوان یک توصیه‌ی کلی می‌توان گفت که سر ظهر یا در اواسط روز که خورشید عمود به زمین می‌تابد، از چهره در نور خورشید عکاسی نکنید زیرا در این حالت چشم‌ها در تاریکی قرار می‌گیرد و چهره حالتی اسکلتی پیدا می‌کند و زشت و بدون حس زندگی دیده خواهد شد(تصویر ۰۱). اگر مجبور شدید در چنین شرایطی عکاسی کنید، از فلاش دوربین خود یا رفلکتور استفاده کنید. نور فلاش یا رفلکتور با رقیق کردن سایه‌ها از زشتی عکس می‌کاهد اما به هر حال عکسی کاملا مطلوب به دست نخواهد آمد. مناسب‌ترین زمان برای عکاسی از چهره در نور خورشید، لحظاتی است که خورشید به شکل مایل به زمین و چهره می‌تابد.
نکته‌ی دوم: تنظیم وضعیت چهره نسبت به خورشید
زاویه‌ی تابش نور خورشید به چهره به چگونگی قرارگیری موضوع (فرد) در صحنه نیز وابسته است. با چرخاندن موضوع و تغییر وضعیت چهره‌ی او می‌توان وضعیت‌هایی ایجاد کرد که نور خورشید از رو به رو به چهره بتابد و تمام چهره را روشن کند یا از زاویه‌ی جانبی به چهره بتابد و تقریباً دوسوم چهره را روشن کند و یا از کنار به چهره بتابد و نیمی از چهره را روشن کند(تصویر۰۲). در هر کدام از این وضعیت‌ها چهره در عکس نمود متفاوتی خواهد داشت: چاق، لاغر، پهن، باریک و…. در هر کدام از این وضعیت‌ها برخی عیوب چهره پنهان می‌شود و تعدادی از ویژگی‌های مثبت ممکن است مورد تاکید قرار گیرد. بنابراین می‌توان مناسب با وضعیت آناتومی هر چهره، یکی از این موقعیت‌ها را برای هرچه زیباتر نشان دادن آن انتخاب کرد. در بعضی از این وضعیت‌ها سایه‌هایی در چهره ایجاد می‌شود که می‌توان با استفاده از فلاش یا رفلکتور به هنگام عکاسی این سایه‌ها را رقیق کرد و عکس‌هایی زیباتر به دست آورد.
نکته‌ی سوم: انتخاب وضعیت «پشت به خورشید»
می‌توان چهره را حتی پشت به خورشید قرار داد. در این حالت نور خوشید به شکل یک حاشیه‌ی نورانی اطراف سر و شانه‌ها را روشن می‌کند و موضوع را از پس‌زمینه جدا می‌کند و تاثیر زیادی در ثبت عکسی زیبا از چهره خواهد داشت (تصویر۰۳). در این حالت برای تیره نشدن چهره به هنگام عکاسی حتماً باید از فلاش یا رفلکتوراستفاده کنیم. ضمناً در این حالت مراقب باشید که نور خورشید مستقیماً به داخل لنز دوربین نتابد زیرا باعث بور شدن سایه ها و کاهش کنتراست عکس می‌شود. برای این منظور می‌توانید با مقوای مشکی کوچکی روی لنز را سایه کنید.

۰۳-۱ ۰۳-۲ ۰۳-۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *