عکاسی از بناهای معماری

وقتی مقابل یک بنای معماری می‌ایستیم و به آن می‌نگریم، ممکن است آن بنا به چشم بسیار زیبا دیده شود اما غالب اوقات اگر در همان نقطه دوربین خود را به دست بگیریم و از بنای مذکور عکس بگیریم، عکسی ناامیدکننده به دست خواهد آمد. دلیل این امر تفاوت‌های بنیادین چشم و دوربین است. از جمله این که چشم ما به هنگام رویت بنا مدام در حال حرکت بر روی بنا است، قسمت‌های مختلف آن را می‌بیند و ارتباط بین آن‌ها را ادراک می‌کند و در نتیجه کلیتی از موضوع را خواهد دید، در حالی که دید دوربین محدود به کادر است و در نتیجه همواره بخشی از کلیت موضوع و فضا را بر می‌گزیند و این جداسازی اگر با توجه به ظرایف تکنیکی و ترفندهای خاص همراه نباشد، عکس‌هایی نا مطلوب به دست خواهد داد. بنابراین برای ثبت عکس‌هایی بهتر از بناهای معماری به این توصیه‌ها توجه کنید:

۱- به هنگام رویارویی با یک بنا بلافاصله عکس نگیرید. قدری تامل کنید، شاید مکانی که ایستاده‌اید، چشم‌انداز بدیع و خوبی از بنا به دست ندهد. پس برای پیدا کردن زوایای بهتر و یافتن موقعیت‌های ویژه‌تری برای استقرار دوربین قدری اطراف بنا حرکت کنید و در مکان‌های مختلف از دریچه‌ی دوربین خود به بنا بنگرید. بهتر است در زاویه‌ای واز موقعیتی از بنا عکاسی کنید که کم‌تر کسی آن را می‌بیند و به ذهنش می‌رسد که از آن جا از بنا عکاسی کند.

۲- زاویه‌ی تابش نور خورشید در طی روز تغییر می‌کند در نتیجه یک بنای معماری در طی روز به اشکال مختلف و از زوایای گوناگونی نور می‌گیرد و در نتیجه چهره عوض می‌کند. تابش نور از زاویه‌ی رو به رو به بنا باعث می‌شود که بُعد٬بافت و برجستگی‌های سطوح و دیوارها کم‌تر در عکس نمود یابد، حال آن که تابش نور از کنار به بنا باعث افزایش جلوه بعد و بافت و برجستگی‌ها در عکس می‌شود.

۳- اغلب مردم از کلیت یک بنا در یک نمای باز عکس می‌گیرند، در حالی که می‌توان بخش کوچکی از بنا را در نمایی بسته نیز عکاسی کرد. گاه توجه به جزییات یک بنای معماری بیش از نشان دادن کل بنا می‌تواند برای بیننده‌ی عکس جذاب باشد. گاه برخی جزییات یک بنا روح نهفته در بنای معماری را بهتر نشان می‌دهد. البته هر جزییاتی نیز ارزش عکاسی ندارد و حتی می‌تواند آزاردهنده باشد و گاه حذف برخی جزییات بر نشان دادن آن‌ها ترجیح دارد. تا پیدا کردن جزییات کم‌تر دیده شده‌ای از بنا تامل و کاوش کنید.

۴- برخی بناها در کادر عمودی و برخی دیگر در کادر افقی بهتر دیده می‌شوند. البته به عنوان یک تمرین لذت‌بخش می‌توانید از یک بنا دو عکس عمودی و افقی ثبت کنید و سپس تفاوت‌های آن دو را خود مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

۵- در عکاسی از یک بنای معماری به فاصله و ارتفاع دوربین توجه کنید. معمولاً مردم می‌ایستند و دوربین را هم ارتفاع قد خود می گیرند و عموماً از فاصله‌ای دور از بنا عکاسی می‌کنند اما تغییر ارتفاع و فاصله ،عکس‌هایی بهتر و متفاوت‌تر را ممکن است به دست دهد. می‌توانید بر روی یک بلندی بروید و یا روی زمین بنشینید و سپس عکس بگیرید. می‌توانید قدری به بنا نزدیک‌تر شوید یا کاملاً از آن دور شوید و سپس عکس بگیرید.

۶- اغلب مردم بناهای معماری را به صورت کاملاً قرینه درون کادر دوربین خود قرار می‌دهند. هر چند عکس‌هایی کاملاً قرینه از یک بنا ممکن است زیبایی‌های خود را داشته باشند اما به لحاظ بصری ایستا و کم‌انرژی خواهند بود، در حالی که اگر بناها را به صورت غیر قرینه عکاسی کنید، عکس‌هایی پویا و متحرک و پرانرژی به دست خواهید آورد.

۷- اگر دوربینتان مجهز به لنز زوم است می‌توانید از قابلیت‌های آن استفاده کنید به دو طریق:
الف) به بنا نزدیک شوید و سپس تا بازترین حالت لنز٬ zoom back کنید و آن گاه عکس بگیرید. این کار فاصله‌ی بین سطوح و قسمت‌های مختلف بنا را بیش‌تر نشان خواهد داد و عمق بنا در عکس بیش‌تر دیده می‌شود.
ب) از بنا دور شوید و تا بسته‌ترین حالت لنز٬  zoom inکنید وسپس عکس بگیرید. این کار فاصله‌ی بین سطوح و قسمت‌های مختلف بنا را کم‌تر می‌کند و آن‌ها را در تصویر به هم می‌چسباند و عمق بنا در عکس کم‌تر می‌شود.

به این ترتیب چشم‌اندازهایی متفاوت از بنا به دست خواهد آمد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *